2016 Raport Odpowiedzialnego Biznesu

 • Klient

 • Pracownik

 • Społeczności

 • Akcjonariusz

promocyjny landing page zawierający dodatkowe ciekawe materiały, otwiera się w nowej karcie

Wyrównywanie szans

Jako jeden z największych uczestników sektora bankowego na polskim rynku aktywnie działamy na rzecz przeciwdziałaniu wykluczeniu i wyrównywaniu szans. Rozumiemy przez to dążenie do zapewnienia pełnej dostępności usług i produktów banku klientom z niepełnosprawnością oraz wyróżniających się na polskim rynku finansowym standardów obsługi klienta z niepełnosprawnością, ale także integrację społeczną osób niepełnosprawnych z osobami pełnosprawnymi.

Obsługa bez barier

Sztandarowym projektem banku oraz jednym z filarów naszych działań jest program „Obsługa bez barier”, którego celem jest zapewnienie pełnej dostępności usług i produktów banku klientom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale także kobietom w ciąży oraz osobom starszym.

Program funkcjonuje od 2010 roku. W tym czasie stworzyliśmy szereg udogodnień.

Obsługa bez barier - pełna dostępność usług i produktów

Obsługa bez barier to dla nas pełna dostępność usług i produktów którą realizujemy przez szereg udogodnień takich jak: „mówiące bankomaty”, pilotaż pętli indukcyjnych, oddziały bez barier, profesjonalna obsługa, infolinia bez barier, internet bez barier, odpowiednie procedury i rozwiązania komunikacyjne, mobilne bankowanie.

Więcej informacji o programie „Obsługa bez barier” w rozdziale Klienci.

Projekty edukacyjne

 • Szermiercze pokazy integracyjno-edukacyjne – Pasja, Integracja, Bezpieczeństwo

  Od 2015 roku bank współpracuje z Fundacją "Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport”, wspierając organizację pokazów szermierczo-integracyjnych w szkołach. Bank jest Sponsorem Strategicznym projektu. Pokazy prowadzą szermierze – paraolimpijczycy, medaliści, mistrzowie świata i Europy w szermierce na wózkach. Pokazy - lekcje integracji i tolerancji - mają charakter interaktywny: zajęcia edukacyjne przeplatane są filmami, zabawami z elementami ćwiczeń ogólnorozwojowych, nie brakuje też czasu na pytania i odpowiedzi. Podczas spotkań niepełnosprawni sportowcy przekonują dzieci, by nie bały się pomóc komuś innemu, uczą trudnych słów tj. empatia, fair play, integracja. Pokazują i tłumaczą na własnym przykładzie, że żyjąc na wózku, można być szczęśliwym, mieć pasję, marzenia, osiągać sukcesy. Udowodniają, że wózek to tylko pojazd, który pomaga im się poruszać. Ważnym elementem spotkań z dziećmi jest też profilaktyka - szermierze przestrzegają młodych przed bezrefleksyjną brawurą, uczą dpowiedzialności, która pozwala uniknąć ryzykownych zachowań w codziennym życiu.

  Oprócz pokazów, w 2016 r., dzięki wsparciu Banku, Fundacja zrealizowała też, po raz drugi, akcję profilaktyczną adresowaną do dzieci i młodzieży, uzupełniającą przekaz edukacyjny z pokazów. Stworzono 8 nowych komiksów edukacyjnych pt. "Włącz myślenie". Komiksy (w liczbie 2500 szt.), w ramach dwumiesięcznej kampanii outdoorowej, można było zobaczyć w wagonach warszawskiego metra. Akcja miała na celu zachęcenie młodzieży do bardziej uważnej i bezpiecznej zabawy, promowanie bezpiecznych zachowań, ostrzeżenie przed brawurą, która może prowadzić do nieszczęścia. Komiksy były zabawne w treści i w formie, ale jednocześnie dawały wiele do myślenia. Obecnie komiksy są dostępne na stronie internetowej Fundacji link otwiera się w nowym oknie oraz w mediach społecznościowych. W 2016 r. dzięki wsparciu banku Fundacja zorganizowała 197 pokazów integracyjno-sportowych w szkołach na terenie całego kraju, w których wzięło udział ok. 20 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży, w tym ok. 1000 niepełnosprawnych.

 • Rugby na wózkach

  Bank Zachodni WBK we współpracy z Fundacją Polska Bez Barier od trzech lat wspiera turniej rugby na wózkach Mazovia Cup, organizowany przez warszawską drużynę Four Kings. Turniej narodził się z potrzeby mierzenia się z najlepszymi. To jedyne zawody drużynowe tej rangi odbywające się na Mazowszu. W edycji 2016 po raz pierwszy wzięły udział tylko zagraniczne zespoły o najwyższej randze, co świadczy o renomie tych zawodów w Europie. W walce o puchar w rywalizacji z najbardziej utytułowanym polskim klubem – Four Kings Warszawa, zmierzyły się: Prague Robots (Czechy), Germany Development (Niemcy), Roosters Helsinki (Finlandia), Flying Dutchmen (Holandia) oraz WRC London (Anglia).

  Rugby na wózkach to dyscyplina, która pokazuje, że w sporcie nie istnieją ograniczenia, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach nie można się poddawać. Dla banku wsparcie sportowców z niepełnosprawnościami to uzupełnienie działań związanych z projektem Obsługa bez Barier. Poprzez takie projekty zwracamy uwagę na tematy związane z niepełnosprawnościami, walczymy z wykluczeniem, pokazujemy, że zawsze najważniejszy jest dla nas człowiek, a nie jego ograniczenia. Dlatego też zawodnicy warszawskiego zespołu Four Kings byli bohaterami pierwszego reportażu Konrada Kruczkowskiego, jaki realizował w ramach projektu „Halo Tato” pt. Tata wjechał do garderoby. link otwiera się w nowym oknie

  Więcej o projekcie „Halo Tato” przeczytasz w dziale Wsparcie inicjatyw społecznych.